Свято Великодня

prazdnic_pasha

Напередодні Великодня пригадаємо святкові традиції


Тиждень перед Великоднем називається Вербним.


Традиційно у неділю, за тиждень до Великодня, відбуваються богослужіння в церквах та освячуються гілочки верби. Це свято було введено на честь входження Ісуса Христа в Єрусалим напередодні його страждань та розп'яття.


За переказами в цей день Ісус відвідав Єрусалим, а місцеві жителі, які зустрічали його, застелили дорогу пальмовими листками на знак пошани. Оскільки в нашій місцевості пальми не ростуть їх замінили гілочками верби. Освячена в цей день верба вважалася оберегом, що відлякує злих духів, приносить мир та злагоду в родину.


Сам тиждень отримав назву Страсний, адже це остання неділя Великого Посту, що відрізняється доволі суворими приписами. Кожен день Страсного тижня має свої традиції, обряди та значення, що не змінювалися століттями, навіть у назву кожного дня тижня додають «Великий».


Отож, як потрібно провести Страсний тиждень:

 • eggВеликий понеділок:

  Великий понеділок засвідчує прихід Ісуса в Єрусалим. Цей день – початок найсуворішого тижня Посту, дозволено їсти лише хліб, фрукти та овочі, а по монастирським канонам – взагалі відмова від їжі. У цей день жінки готували оселю до Великодня, прибирали та прали, а чоловіки займалися дрібним ремонтом.

 • eggВеликий вівторок:

  Вівторок також не оминули приготування до свята: готували святкову одежу, підбирали традиційні вишиті рушники та скатертини. А особливо ретельно відносилися до вибору рушника для великоднього кошика. Жінки в цей день готували святкові настоянки, які коштувати до свята чоловікам заборонялось.

 • eggВелика середа:

  Нарешті всю хатню роботу було завершено, оселя готова до свята, на столі білі скатертини, образи прикрашено рушниками, у саду та на подвір’ї чистота й порядок. У цей день виносили з оселі сміття та усякий непотріб. Настала пора подбати і про святковий стіл. Головні страви Великодня — це звичайно Паска та крашанки. В цей день господині купували яйця для фарбування, адже розписували крашанок доволі багато, на всю велику родину.

 • eggВеликий четвер:

  Великий четвер також називають Чистим. В цей день родина піднімалась ще до сходу сонця, адже вважалося, що вода в цей час має цілющі властивості, купання з молитвою допомагає зберегти здоров’я всієї сім’ї на цілий рік. Свято прийнято зустрічати в чистій оселі, чистими тілесно та з чистими помислами. У Великий четвер зазвичай усі християни причащаються, а на стіл заведено класти хліб та освячену сіль.

 • eggВелика п’ятниця:

  Велика п’ятниця – це Страсна п’ятниця, вона вважається днем скорботи. Це самий суворий день Посту, він має багато приписів та заборон які суворо дотримуються. В цей день у церквах проходить служба, а ввечері виносять священну Плащаницю. У п’ятницю ніхто не працював, його проводили в церкві або дома в молитвах.

 • eggВелика субота

  Це день спокою, господині випікали Паски, фарбували яйця та готували Великодній стіл. Ввечері у церквах починалася Свята літургія святвечора, після якої оголошують благу звістку про Христове Воскресіння: «Христос воскрес, воістину воскрес!». У суботній вечір закінчується Великий піст.

easter_greetings

Інтернет магазин Читайка вітає Вас із Великоднем! Бажаємо миру в країні, злагоди в родині, здоров’я та добробуту!