Як привчити дітей до читання? Поради мами чотирьох дітей

Директор із розвитку книжкового проекту "Читайка" Вікторія Руденок (за сумісництвом - мама чотирьох дітей) розповіла як привчити дітей читати книжки.  «Читати чи не читати дітям? Це навіть не питання. Це майже як бути чи не  бути, існувати чи ні. Але ж зараз так багато можливостей, розваг у дітей.  А  часто ще батькам просто хочеться вільного часу. І тоді дитина сідає за мультики чи ігри. А батьки  поринають  у домашні справи, або у інтернет.   Звикаючи до такого порядку, дитина не бачить для себе цінності у читанні. Є ж багато цікавіших справ.  Багато батьків скаржаться на діток в шкільному віці – читання це каторга. Отже варто починати із наймолодшого віку. Приблизно від 6 місяців, а можна й раніше!»

 

 

На мою думку, завдання батьків сьогодні, коли віртуальний світ  захоплює різноманітністю, легкістю спілкування  - подарувати дитині  світ книги. Це світ розваг, пригод, перших почуттів, життєвого досвіду, дружби та кохання. Моєму старшому синові скоро 13 років. Наймолодшому майже 3 роки. А посередині ще 2 донечки.  Тож певна стратегія вже відпрацьована!  Рецепт вкрай простий!

 


1. Батьки читають разом із дитиною, починаючи з наймолодшого віку.

 

Книги мають бути різними – вірші, казки, історії, енциклопедії.  Для найменших діток картинка важливіша за текст! Отже обирайте  цікаві яскраві зображення.  Маленькі діти люблять не тільки яскраву примітивну картинку, а й малюнки із дрібними деталями.  Наші українські художники вже створюють такі ілюстрації! Наприклад, книги видавництв А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА та Видавництво Старого Лева. 

 

Часом  маленька дитина не готова концентрувати увагу, тоді я коротко переповідаю суть. Але й найменші готові часом слухати довгі тексти, особливо, коли їм читають дууууже виразно, емоційно. Я цим трошки перебільшую, і діти часом сердяться коли я намагаюсь спростити собі вечірнє читання монотонним голосом.  А ще можна читати різними мовами. Старшому сину я читала чотирма мовами.   Не можу сказати, що це аж так сильно вплинуло на його навчання мовам. Але, принаймні, іноземні мови даються йому досить легко.

 


Книги для початку, котрі найбільш люблять мої діти:


0-3 роки

 

        


 


3-6 років

 

    


А також казки Мадонни: «Яков и семеро разбойников», «Яблоки мистера Пибоди»

 


7-10 років

 

 

 

    
 
 
10-13 років

 

       

 

 
2. Дитина може вибирати книги, котрі цікаві на даний момент, або пасують  до настрою


Інтуїтивно мені видається, що якщо давати дитині вибір з найменшого віку, стаючи старшими, діти завжди будуть шукати альтернативи, різні варіанти вирішення будь-якого питання. А отже будуть свідомо робити вибір.  Тому я дозволяю вибирати книги своїм діткам.

Часом їх вабить яскрава обкладинка чи цікаві зображення. А часом готові листати енциклопедії, розмірковуючи та вишукуючи нове для себе. А часом навіть старшим, хочеться простої, улюбленої казки. 

Настрій дитячий також важить багато. Спробуйте запропонувати щось нове незнайоме підлітку у поганому настрої!  Нічого путнього не вийде. Отже, пропонуйте, або просіть самостійно дитину вирішити, що ви будете читати разом. 

Або дитина буде читати самостійно.  Мені важко пояснити, наприклад, вибір старшого 12-річного сина. Останні книги, які він читав – Ніл Гейман «Никогде» та Марк Леві «Похититель теней».


 
3. Дитина бачить, що батьки читають свої дорослі книги

 

Моїх малих дітей вражає, що ці книги без ілюстраці. Якщо батьки читають самі, бажано також традиційну книгу. Бо що там у електронному гаджеті – дитина не може побачити, та усвідомити цілісність. А от паперову може погортати.  З часом це стає символом, певним життєвим кредо, і спокійно перетворюється у потрібний нам ланцюжок: «Батьки читають. Я також читаю разом з ними. Я стану дорослим і буду читати сам».

 

Читання – одна із найкращих можливостей розвитку особистості!  Отже, дитині варто дати шанс  долучитись до кредо «Життя з книгою!»