10 жінок, які змінили наукову фантастику

 

 

     Наукова фантастика, зазвичай, асоціюється з авторами-чоловіками: Філіпом Діком, Олдосом Хакслі чи Айзеком Азімовим. Та жінки також писали в цьому жанрі, більш того – вони змінювали та створювали його!


 1. Мері Шеллі     Саме цій жінці приписують заснування жанру наукової фантастики. Її головним внеском в його розвиток став «Франкенштейн, або Сучасний Прометей». Письменниця завершила роботу над романом у 1817 році, коли була ще зовсім юною. Книга з'явилася в результаті виклику, який кинув їй і її коханому, Персі Біші Шеллі, їх друг лорд Байрон: вони повинні були написати страшні історії. З жахливою проникливістю Мері Шеллі передбачала, що ми зможемо створювати життя і розум, це до сих пір залишається однією з вічних тем наукової фантастики.

 

2. Урсула Ле Ґуїн     Ле Гуїн була однією з найпомітніших фігур в науково - фантастичній літературі з 1960- х років. Вона збагатила цей жанр, так само як і жанр фентезі, своїми жорсткими поглядами на проблеми рас, статі, екології та політики. Крім того, вона завжди активно захищала цей жанр і надихала багатьох своїх колег, які не втомлюються про це розповідати.


3. Конні Вілліс     Вілліс завоювала більше, ніж будь-який інший автор, головних нагород за досягнення в області наукової фантастики, в тому числі 11 премій «Хьюго»  і 7 премій «Неб'юла». Її книги дотепні, різноманітні і часто уїдливі. Її розповідь Fire Watch («Пожежна охорона»), яка принесла письменниці перші нагороди, стала справжнім проривом. З тих пір чималу увагу в своїй творчості Вілліс приділяла, популярній у фантастиці темі подорожей у часі.


4. Октавія Батлер     Якби вона не існувала, то її слід було б придумати. Творчість Батлер розширила тематичні межі жанру і змінила його бачення, в тому числі і завдяки расі, статі, силі письменниці. Чорна жінка вступила на територію, де верховодили білі чоловіки, а її твори надзвичайно високо оцінювалися насамперед через глибину і гуманність. Вона була першим письменником - фантастом, який отримав стипендію Мак - Артура, також відому як «Грант для геніїв». Батлер незамінна.


5. Джоанна Расс     Незважаючи на досить скромний за обсягом літературний доробок - п'ять романів, чотири збірки оповідань і одна повість - досягнення Расс дійсно можна вважати видатними. Крім значного вкладу в розвиток феміністської наукової фантастики, Расс також проявила себе талановитим критиком науково - фантастичних ідеалів, наприклад, безсмертя серед зірок.


6. Джеймс Тіптрі - молодший     Всупереч імені, Тіптрі - не чоловік. Насправді вона була шпигункою на службі у ЦРУ. За псевдонімом Тіптрі ховалася Аліса Бредлі Шелдон, і вона використовувала це вигадане ім'я тільки на літературній ниві після дебюту в 1968 році. Її розповіді надали найпотужніший вплив на наукову фантастику того часу, а тепер в її честь названа літературна премія.


7. Пет Кедіган     Після хвилі активної діяльності феміністок в 1970-80 - х роках кіберпанк проголосив: хлопці повернулися - тільки ось в самому серці цього напрямку була Кедіган. У романі «Synners» (1991 ) письменниця показала можливість злиття людей і комп'ютерів.


8. Енн Маккефрі


      

      Перша жінка, яка завоювала премію «Х'юго», перша жінка , яка завоювала премію «Неб'юла», а крім того, Маккефрі пізнала смак комерційного успіху. «Корабель, який співав» - книга 1969 року, яка зібрала в одне ціле п'ять опублікованих раніше історій, з надзвичайною оригінальністю об'єднала космос і штучні особистості.


9. Маргарет Етвуд


 

     Можливо, вона відчуває себе не в своїй тарілці, коли її так називають, але все ж Етвуд - письменник - фантаст. Її вплив, а також читацька аудиторія виходять далеко за рамки жанру, не кажучи вже про те, що ця жінка п'ять разів номінувалася на Букерівську премію (і один раз отримала її - 2000 року). Все це могло б прикрасити послужний список кожного письменника - важкоатлета XX століття. «Розповідь Служниці» ( 1986) малює похмуре майбутнє у владі релігійних екстремістів, і з кожним днем міцніє впевненість в тому, що ця книга може виявитися пророчою.


10. Енн Лекі      Її трилогія про Радчі, опублікована в 2013-2015 роках, об'єднує два стовпи наукової фантастики - штучних людей і космічні подорожі. Ці романи зібрали купу нагород і заявили про нову яскраву зірку, чиїх творчих дослідів відтепер чекатимуть з нетерпінням.     Так що досить жартувати про блондинок:) Жінки можуть бути космонавтами, архітекторами та можуть писати науково-фантастичку літературу.