Нобелівську премію з літератури отримав музикант українського єврейського походження

 

 

 Фото: The Line Of Best Fit

 

     Лауреатом Нобелівської премії з літератури 2016 року став американський автор-виконавець, композитор, поет Боб Ділан, тексти якого стали джерелом для безлічі крилатих фраз. Нагорода вручена з формулюванням: "За створення нових поетичних виразів у великій американській пісенній традиції". Сара Даніус, постійний секретар Шведської академії, так охарактеризувала Ділана:  "Протягом 54 років він постійно самовдосконалювався, створюючи нову ідентичність".

 

     У трійці фаворитів букмекерських контор на перемогу цього року були: японський автор Харукі Муракамі, американська письменниця Джойс Керрол Оутс і романіст з Кенії Нгугі Ван Тхіонго.

 

     Боб Ділан є культовою фігурою у світовій рок-музиці. Багато його пісень стали гімнами руху за громадянські права і антивоєнного руху в США. 10 грудня Ділан отримає золоту медаль з профілем Альфреда Нобеля, зображенням музи і цитатою з «Енеїди» Вергілія, а також грошову премію в розмірі 8 млн шведських крон (приблизно $ 933,6 тис.).

 

     Боб Ділан є автором шести книжок з власними ілюстраціями, а його картини виставлялися у багатьох відомих галереях. Як музикант він продав понад 100 мільйонів платівок і дисків, що робить його одним з найуспішніших музикантів сучасності.

 

    Нобелівська премія з літератури вручається з 1901 року. Від початку було вручено 109 премій, 14 з них отримали жінки, два письменники - Жан-Поль Сартр та Борис Пастернак - відмовились від призу. Єдиною людиною, удостоєною Нобелівської премії з літератури посмертно, у 1931 році, став шведський поет Ерік Аксель Карлфельдт. Свого часу лауреатами премії ставали Редьярд Кіплінг, Герман Гессе, Ернест Гемінгвей, Габріель Гарсіа Маркес, Орхан Памук, Маріо Варгас Льйоса.


Переможці останніх п’яти років:

2015 р. - Світлана Алексієвич (Білорусь);

2014 р. - Патрік Модіано (Франція);

2013 р. - Еліс Манро (Канада);

2012 р. - Мо Янь (КНР);

2011 р. - Тумас Транстрьомер (Швеція).